Hughes Map Index Guilford A-L

Early Landowners of Current Guilford Area

These names are on the Guilford Early Landowners Map prepared by Fred Hughes and sold by Guilford County Genealogical Society). Items in capital letters are landmarks. Listings under the same name do not mean that all those tracts of land were owned by the same person. They could have been owned by two or more different men going by the same name.  Remember that spellings may vary. This list shows you which names can be found on the map, and the key tells you where.  The grid runs 1 to 6 west to east and A to F north to south.  This is a sample of what the map will show you:

Guilford County was formed from Rowan and Orange counties in 1771. The western 2/3 of Old Guilford came from Old Rowan County, and the eastern 1/3 came from Old Orange County. Records prior to 1 April 1771 will be found in Rowan or Orange records. The old Rowan/Orange line runs north to south through the western half of the sections with a “5″ in their code.

Remember that the use of “Sr” and “Jr” had different meanings two hundred years ago. “Jr” was a younger man in the same court’s jurisdiction by the same name. It did not imply a familial relationship with a man who had the same name and was labeled “Sr” — although that could be the case. Also, the same man could be called “Jr” one year and “Sr” a few years later because of the arrival or departure or death of another man in the same county.

Guilford County Landowners with date and map key:

Nottingham Tract
Granville Grant
McCulloh Grant
North Carolina state grant
Others are purchases or grants or inheritance

A
John Adams, Jr. ~ C3 NE 1798
Robert Adams ~ E5 SW 1784
Obed Adelott (see Aydellotte) ~ B5 SE 1787
John Agnew ~ D6 NW 1792
Robert Agnew ~ D6 NE 1779
William Akin/Aiken/Ekin ~ E6 SW 1783, E6 SW 1789
ALAMANCE CHURCH ~ E5 NW
John Albright ~ E6 NW 1798
William Albright ~ E6 NW 1785
John Alcorn ~ D6 SW 1783
William Aldred ~ F4 NE 1798
Thomas Aldridge ~ C2 NW 1770
George Alexander ~ F5 NW 1763
James Alexander ~ F4 NE 1769
John Alexander ~ F4 NE 1764
David Allison ~ C5 SE 1767
John Allison ~ C5 SE 1778
Robert Allison ~ D5 SE 1778, D6 SW 1778, E5 SW 1778
John Amick/Emack ~ E5 SE 1791, E6 SW 1773
Matthias Amick ~ E6 SW 1779, F6 SE 1791
Nathan Amick ~ E6 SW 1791
Peter Amick ~ E6 SW 1789, F6 SE 1797
John Anderson ~ B3 SE 1778, C5 SE 1778
William Anderson ~ B4 SW 1778, C4 SE 1774, C5 NE 1758
Curtis Andraugh ~ D4 NE 1789
James Anthony ~ E3 SE 1796
Obed. Anthony ~ E3 SE 1796
William Anthony ~ A1 SE 1792, B1 NE 1792
WILLIAM ANTHONY METHODIST ~ B1 NW 1799
Adam Apple ~ B6 SW 1778
Daniel Apple ~ B6 SW 1789
Catharine Archer ~ D2 NE 1799
David Archer ~ D2 NE 1799
James Archer ~ D2 NE 1765
Thomas Archer ~ D2 NE 1777
Isaac Armfield ~ F4 SW 1757
John Armfield ~ F4 SW 1784
William Armfield ~ F4 NW 1762, F4 SW 1784, D3 SE 1788
Lewis Ashman ~ F3 SW 1788
Walter Ashmore ~ F2 SE 1774
Samuel Averate (Avery? Everett?) ~ C5 SW 1783, D4 NE 1783
Benjamin Aydellott ~ C4 SW 1788
Jediah Aydellotte ~ C6 NE 1788, C6 NE 1788
John Aydellott ~ B5 SW 1788
Obed. Aydelott ~ B5 SE 1787

B
John Baldwin ~ D1 SE 1775, E1 NE 1762, E2 SW 1762
William Baldwin ~ C3 SW 1756, D1 SE 1751
Bowater Bales ~ D3 NW 1757
William Bales ~ F4 NW 1784
Henry Ballinger ~ C2 NE 1756, C3 SW 1753
Henry Ballinger, Jr ~ F4 NW 1755
Moses Ballinger ~ C3 SW 1765
BALLINGER’S ORDINARY ~ C3 SW (no date)
Obed Barnard ~ F3 NW 1797
Robert Barnett ~ D1 SE 1790
Henry Barnhardt ~ E6 NE 1784
William Barnhill, Sr. ~ E3 NE 1783
William Barnhill, Jr. ~ D3 SE 1783
James Barr ~ B3 NE 1778, B5 SW 1753 (x2)
Elizabeth Barton ~ F6 NE 1790
John Barton ~ F6 NE 1762, F6 NE 1784
BEAL’S SAWMILL ~ C3 SE 1755
John Beals ~ C3 SW 1765, F2 NW 1756, F4 SW 1765
John Beals, Jr ~ F4 SW 1761
Thaddeus Beals ~ D3 NW 1784, F5 NE 1784
Thomas Beals ~ C3 SE 1755
David Beard ~ E2 NE 1797
BEARD’S HAT SHOP ~ E2 NE 1795
George Beard ~ E3 SW 1790
Jeffry Beck ~ C6 SW 1764
Henry Beddinfield ~ D3 SE 1752
Benjamin Beeson ~ D1 NE 1791, E2 SE 1777
Edward Beeson ~ D1 NE 1798, E1 NE 1798
Isaac Beeson ~ D1 NE 1757, E2 SE 1784
Richard Beeson ~ E2 SE 1759
Samuel Beeson ~ D1 NE 1791
William Beeson ~ D1 NE 1791
Robert Bell ~ C4 SW 1762
Samuel Bell ~ C4 SW 1780
BELL’S MUSTER GROUND ~ C4 SW (no date, but prior to Rev. War)
James Bell ~ B3 SE 1778, B5 SW 1780, F6 SE 1786
Robert Bell ~ C4 SW 1762
Samuel Bell ~ C4 SW 1780
Thomas Bell ~ B5 SW 1780
Benjamin Benbow ~ E2 SE 1787, E3 SW 1787
Thomas Benbow ~ C2 SE 1789, E2 SE 1789
Elisha Bennett ~ D6 SE 1786, E6 NE 1786
John Bingman ~ C2 SE 1788
George Black ~ B4 SW 1762, C4 NW 1762
Thomas Black ~ D4 NE 1779
William Blackwood ~ C5 NE 1755
Hugh Blair ~ B2 NE 1778
JAMES BLAIR SAWMILL ~ A2 SW 177(8?) – on a south branch of Troublesome Creek
John Blair ~ C3 SE 1761
Thomas Blair ~ B2 SW 1779
Caleb Blag/Blegg ~ B4 NE 1790, F2 NE 1790
John Blagge ~ B1 SE 1775
Thomas Blair ~ A1 SE/B1 NE 1778, A3 SE 1779, B4 NW 1778
JAMES BLAIR SAWMILL 1778 ~ A2 SW
John Blair ~ A2 SW 1779
Joseph Blair ~ A2 SW 1780 (x2)
Robert Blakely ~ C1 SE 1784
Thomas Bobbit ~ A1 SE 1782
Edward Bond ~ D2 SE 1767
John Bond (Boyd?), Jr. ~ B5 SE 1762
Jacob Boon/Buhn ~ D6 NW 1763, C6 SE 1781
John Boon ~ C6 NE 1788
Martin Boon ~ D6 NW 1771 (x2)
Peter Bowman ~ F5 NE 1798
Richard Bowman ~ C1 SE 1797
John Boyd ~ A5 SW 1756
John Boyd, Jr. ~ B5 SW 1755
John Boyd, Jr., Mill ~ B5 SW 1763
Rebecca Boyd ~ A1 SE 1767
Benjamin Bradford ~ E2 SW 1780
John Braley ~ B3 SW 1757, B4 SW 1757
Hugh Brally ~ C5 NW 1759
Henry Brannock ~ A5 SW 1787
ASA BRASHEARS MUSTER (GROUND) ~ B2 NE
Basil Brashear ~ C6 NW 1756
Jesse Brashear ~ C5 NE 1754
Middleton Brashear ~ B5 SE 1761
Otho Brashear ~ B6 SW 1754
Robert Brashear ~ B6 SW 1761
William Brasilton ~ F1 NE 1768, F2 NW 1769
Jacob Braswell ~ B4 NE 1780
Ridley Brazil (Braswell?) ~ B4 NE 1780
Alexander Breder/Breeder ~ D4 NW 1762
BRICK CHURCH ~ E6 NE 1770
John Bridges ~ C3 SE 1762
Elisha Briggs ~ B4 NE 1780
BRITISH SOLDIERS BURIED ~ E3 NE 1781
Benjamin Brittain ~ B3 SW 1779
Danie(l?) Brittain ~ C3 SW 1782
James Brittain ~ C3 NW 1760 – Nottingham Tract #20
William Brittain ~ C3 NW 1761, C3 SW 1768
Richard Brotons ~ A3 SE 1764
David Brown ~ D5 SW 1757
Frederick Brown ~ F6 NW 1758, F5 SW 1775
James Brown ~ B4 SE 1756, C4 SE 1770, C5 NW 1772, C5 NE 1772
John Brown ~ B6 SE 1791, C2 NW 1787, C5 SW 1783, C5 SW 1783, D4 SE 1784
Joseph Brown ~ C5 SE 1762
Matthew Brown ~ D5 SE 1778, E3 SE 1784, E4 NE 1787
Michael Brown ~ F5 SW 1772
Robert Brown ~ F2 NE 1771
Samuel Brown ~ D3 SW 1759, D4 NE 1759
Thomas Brown ~ C2 NE 1756, C2 NE 1762, C3 SE 1762
William Brown ~ B4 NE 1785, C4 SE 1757, E3 NE 1784, E4 NE 1787
Williamson Brown ~ F2 NE 1786
Bazel Browner ~ B6 NE 1787
BRUCE’S MILL ~ B2 NE 1782 – on Robinson’s Creek off Reedy Fork
Charles Bruce ~ B3 NW 1778
BUFFALO (PRESBYTERIAN) CHURCH ~ C4 SW (no date, established 1756)
BUFFALO PIT ~ C2 NW (no date)
John Buis ~ D1 SE 1767
Thomas Buis ~ D1 SE 1751
William Buis ~ C1 SE 1757, D1 SE 1752
BUIS ORDINARY ~ D1 SE 1751
Mary Bull ~ E1 NE 1791
Thomas Bull ~ E2 SE 1792
Thomas Bulla ~ C1 SE 1789
Thomas Buller ~ F2 SE 1770
BULL RUN QUAKER ~ E2 SE 1793
CALEB BUNDAY MILL ~ F1 SE – on Richland Creek
Abraham Bunker ~ E3 NW 1796
Ruben Bunker ~ E2 NE 1796
Abraham Burd ~ D3 SE 1756
William Burnett ~ F6 SE 1780
John Burney ~ C4 SE 1778
James Butler ~ E3 NW 1784

C
Alexander Caldwell ~ D3 NE 1771
David Caldwell ~ D3 NE 1765
James Caldwell ~ E1 NE 1780
CALDWELL’S SCHOOL ~ D3 NE (no date)
James Calhoun/Calhoon ~ A2 SW 1783, B3 NE 1779
Archibald Campbell ~ A3 SE 1776
James Campbell ~ A3 SE 1776
John Campbell ~ A3 SW 1776
Moses Campbell ~ A2 SW 1778
John Canaday ~ D3 SW 1770
William Carlon ~ D4 NW 1772
Andrew Carmichael ~ E4 SW 1782
John Carnachen (see also Karnacken) ~ B4 NW 1780
Arthur Carney ~ F1 NE 1784
Joseph Carr ~ D2 NW 1772, E2 NW 1773
Cain Carrell ~ B3 NE 1779
James Carter ~ E2 SE 1751
William Cartright ~ E4 NW 1784
Isaac Causey ~ E3 NW 1788
CENTRE MEETING ~ F4 SW 1753
Stephen Cesna ~ C2 SE 1792
John Chambers ~ C4 NE 1770, C4 NE 1779
Elijah Charles ~ F1 NE 1785
William Charles ~ D2 SE 1778
John Cheedle ~ D2 SW 1767
George Chilcutt ~ A5 SW 1782
John Chilcutt ~ A5 SW 1780
John Chipman ~ D1 SE 1789
Paris Chipman, Jr. ~ D1 SE 1789
Peres Chipman ~ D1 SE 1767
William Churton ~ E1 SE 1752, B1 SE 1762, C4 NW 1762
Thomas Cimmons ~ F5 NW 1787
Adam Clap ~ C6 SW 1797, D6 SW 1797
Barned (Barnet?) Clap ~ E6 SW 1751
George Clap ~ E5 SE 1757, E6 SW 1785
George Tobias Clap ~ D6 SE 177(3?)
John Clap ~ D6 SW 1797
John Philip Clap ~ E5 SE 1784 (x2)
Ludowick Clap ~ D5 SW 1751, D5 SE 1797, D6 SW 1797
Philip Clap ~ F5 NW 1767, E6 NE 1800
Valentine Clap ~ D6 SE 1763, E5 NE 1798
Francis Clark ~ B3 SW 1782
John Clark ~ B3 SW 1772, B4 SW 1758, F1 NE 1787
Lee Clark ~ A1 SE 1781
Samuel Clark ~ F3 SW 1762
Peter Clements ~ B3 NE 1790
Peter Clemmons ~ C2 SW 1790
John Climer ~ C5 NW 1795
Mordecai Cloud ~ B2 SE (no date, no symbol about type of deed)
Samuel Cobaen ~ A4 SE 1773
Coble – see also Goble
David Coble ~ E6 SW 1790
George Coble ~ E6 SW 1779
Jacob Coble ~ E5 SE 1779
Jacob Coble, Jr. ~ F5 NE 1791
Ludwig Coble ~ E6 SW 1790
Nicholas Coble ~ E5 SE 1772, F5 NW 1797
John Coe ~ E5 SW 1787
Barnabas Coffin ~ D2 NW 1776
Matthew Coffin ~ C1 SE 1782, F1 NE 1777, E1 SE 1777
Samuel Coffin ~ D2 NW 1776
William Coffin ~ D2 NW 1773 (x2)
William Coffin Mill ~ C2 SE 1787 – on Brush Creek
Isaac Colson/Coulson ~ C1 SE 1786
Jacob Colson/Coulson ~ C1 SE 1786
John Colson/Coulson ~ C1 SE 1786
William Coltrain ~ F4 SW 1760
Abraham Cook ~ D3 NW 1757
Jesse Cook ~ E3 SE 1792
Thomas Cook ~ E4 NE 1779
David Cooper ~ E6 SW 1787, F5 NE 1787
James Coots ~ B4 SW 1778, B6 NW 1778, C2 NW 1785
John Coots ~ B4 SE 1763 (x2)
Hugh Copeland ~ E5 SW 1782
John Copeland ~ E5 NW 1770
Samuel Correy ~ C3 NE 1764
George Cotner ~ E6 NW 1774, E6 NE 1774
William Couch/Coutch ~ E2 NW 1780
James Couden ~ C5 NW 1790
William Aston Couden ~ C5 NW 1787
John Coulter ~ C1 SE 1780
Nicholas Countz (Coots?) ~ F6 NE 1761
George Courtner (Cotner?) ~ E6 NE 1763
Henry Cowden ~ C4 NE 1787
Wells Cowper ~ D5 NE 1774
Abner Cox ~ F2 SW 1771
David Cox ~ F2 SE 1771
Hermon/Herman Cox ~ F4 SW 1757
Isaac Cox ~ F3 NW 1759
John Cox ~ F2 SE 1771
Joshua Cox ~ F2 SE 1771
Solomon Cox ~ F2 SE 1765
Thomas Cox ~ F2 SE 1765
Thomas Cox, Jr. ~ F2 SW 1771
Frederick Craft ~ F6 NW 1782
Thomas Craft ~ F6 NW 179_
Moses Cranor ~ D3 SE 1787
Moses Craver ~ E4 NW 1778
Thomas Crawley, Jr. ~ F3 NE 1778
Cresson — see also Greeson
John Cresson ~ E5 NE 1762
David Crew ~ D1 NE 1787 (x2)
Thomas Cridlebough ~ E1 SE 1789
Tilman Cridlebough ~ E1 SE 1787
George Crisman ~ C6 NE 1795
Thomas Crouch ~ C5 NE 1788
John Cumming ~ B3 SW 1779
Francis Cummings ~ C5 SE 1766, D3 SE 1766
George Cummings ~ A2 SW 1780, B3 SW 1764
Thomas Cummings ~ D3 SE 1775, D6 NW 1772
CUMMINGS MILL ~ D3 SE 1775 – on South Buffalo Creek
John Cunningham ~ B5 SW 1753
William Cusick ~ D5 SW 1759

D
DAUGHERTY’S MEETING ~ B5 NW
Charles Daugherty ~ B5 NW 1787
Daniel Daugherty ~ B5 NE 1782
John Daugherty ~ B5 NW 1792
William Daugherty ~ B5 NW 1775
DAUGHERTY’S MEETING ~ B5 NW
Henry Culver Davice ~ C3 NE 1783
James Davis ~ A3 SE 1792
John Davis ~ D3 SW 1790
Thomas Davis ~ D3 SW 1783, D3 SW 1798
Daniel Dawson ~ B5 NE 1789
Richard Day ~ F1 SE 1789, E1 NE 1796
DEEP RIVER MEETING ~ E2 NW 1753
James Delay ~ A4 SW 1779
Daniel Dennis ~ B3 NE 1791
William Dennis, Jr. ~ B3 NE 1791
George Denny ~ C4 SE 1775
James Denny ~ C4 NE 1763, C4 SW 1763, C4 SE 1763, C4 SE 1770
Walter Denny ~ B6 NW 1787
William Denny ~ A6 SW 1778, C4 NE 1761
William Dent ~ E5 NE 1778, F6 NW 1773, F5 NE 1782, F5 NE 1784
DENT’S MILL ~ C3 NW (no date) – on Brush Creek
Samuel Devinney ~ F5 SW 1760
Ezekiel Deweason ~ B4 NW 1796
William Diamond ~ B3 SW 1790
James Dick ~ E5 NW 1784
Thomas Dick ~ B5 SW 1787
THOMAS DICK MILL ~ B5 SW 1800
William Dick ~ C4 SW 1779, D6 NE 1786, E5 NW 1778
John Dickey ~ D2 NW 1765
William Dickey ~ F4 NW 1782
Nathan Dicks ~ C3 NE 1758
Zachariah Dicks ~ C3 NE 1766
Frederick Dill ~ A3 SE 1782
Daniel Dillon ~ C2 NW 1755, C2 NW 1759
DILLON MILL ~ C2 NW 1755 – on branch of Beaver Creek
DILLON’S MILL ~ D3 NE 1787 – on Sawpit Branch of North Buffalo Creek
Patrick Dimon ~ B3 SE 1778
DIX MILL ~ F4 SW 1755 – on Polecat Creek
Peter Dix ~ F4 SW 1755
William Dixon ~ B4 NW 1780
John Doach ~ F4 NE 1761
John Doak ~ F5 NW 1760
Robert Doak ~ F5 NW 1765, F4 NE 1770
William Doak ~ F4 NE 1771
Hugh Dobbin ~ B2 SE 1757
James Dobbins ~ E5 SW 1761
Henry Dobson ~ B5 SE 1787
Joseph Dobson ~ E4 SE 1782
Richard Dodson ~ D3 NE 1782
Andrew Donnell ~ C5 NE 1778
ANDREW DONNELL MILL ~ C5 NE 1784 – on Buffalo Creek
James Donnell ~ C5 SW 1769
John Donnell ~ C5 SW 1772
Latham Donnell/Dennell ~ C2 NW 1784
Robert Donnell ~ B6 SE 1754, C2 NW 1774, C5 SE 1774
Thomas Donnell ~ C5 SW 1753 – Nottingham Tract #3, C5 SW 1753 – Nottingham Tract #4, C2 NW 1753, C4 SE 1753, D3 NE 1753, C5 SE 1767
Thomas Dougan ~ F2 NE 1761
Peter Downey ~ C5 NW 1779
Henry Drinker ~ D2 SW 1789
James Duff ~ C5 SE 1772, D4 SW 1772
Samuel Duff, Sr. ~ D4 SE 1778 (x2)
Samuel Duff ~ D4 SE 1778
Samuel Duff, Jr. ~ D4 SE 1778
William Duff ~ D4 SW 1778
Bartholomew Dunn ~ F6 NE 1765
Sarah Duskin ~ D4 NE 1771

E
David Edwards ~ D3 SW 1761, D3 NE 1769
Emanuel Edwards ~ C3 SE 1759
Isaac Edwards ~ D3 NE 1769
Joshua Edwards ~ D3 NE 1769
Thomas Eldridg(e) [see also Aldridge] ~ C1 NE 1770
Benjamin Ellis ~ F2 SE 1761
Abraham Endsley ~ A2 SE 1780
Andrew Endsley ~ A2 SW 1780
John Endsley, Jr. ~ A2 SE 1780
Daniel England ~ E5 SE 1763
Engle ~ see Ingle
James Ervin ~ B3 SE 1796
Robert Ervin(e) ~ B3 SE 1778, B4 SW 1758
Samuel Ervin ~ B3 SE 1796
Daniel Evans ~ F2 NW 1798
James Evans ~ E1 SE 1760
Jesse Evans ~ C3 NW 1793

F
Christian Falls ~ C6 NE 1789
Edmund Fanning ~ C4 NW 1768
John Farillow ~ D1 SE 1758
Michael Farlow ~ D2 SW 1767
James Farrington ~ C2 NW 1799
John Farrington ~ C2 SE 1797
Samuel Farrington ~ A1 SE 1795
William Farrington ~ B2 SW 1782
John Ferguson ~ B2 SW 1757
Jane Field ~ F5 NE 1760
Jeremiah Fields ~ F5 NE 1776
Joseph Field ~ F5 SW 1761
Robert Fields ~ E5 SE 1763, F5 NW 1759
William Field(s) ~ E1 SW 1765, E4 SW 1761, F3 NW 1774
Andrew Finley ~ D6 SE 1778
Andrew Finley, Jr. ~ D5 NE 1783
George Finley ~ B5 SW 1755
GEORGE FINDLEY MILL ~ B5 SW – on a branch of Reedy Fork Creek
Josiah Finley ~ B5 SW 1778 (x2)
William Flack ~ C4 NE 1761
John Flanen ~ C6 SW 1775
John Fleming ~ A2 SW 1779
David Fogelman ~ F6 NW 1795
George Fogelman ~ E5 NE 1761, E6 NW 1772
Mulkia Fogelman/Fogalman ~ E6 NW 1772
Charles Fooshe ~ B2 NE 1756
Arthur Forbes/Forbis ~ B6 SE 1784, C4 NW 1764, C4 NE 1764, E6 NW 1784, F6 NW 1778
John Forbush/Forbis/Furbush ~ C1 NE 1761, D5 SW 1761
Henry Ford ~ F3 NW 1791
Christian Forst ~ D5 SE 1763
Hugh Forster ~ C3 NE 1752
John Forster ~ C5 SE 1778
William Forster ~ C1 NE 1764, C4 NW 1764
Thomas Forster ~ E2 NW 1767
John Foster ~ D5 SW 1778
John Fothergill ~ F4 NW 1755
Christian Foust ~ E5 NE 1771
John Foust ~ D6 SE 1782, E6 NE 1782
Aron Frazier ~ F3 SW 1751
James Frazar/Frazier ~ F4 NW 1783
John Frazier ~ F3 SW 1761
Samuel Frazier ~ E4 NE 1787
FRIEDAN’S CHURCH ~ C6 SE (no date)
John Frohock ~ D1 NE 1768, E1 NE 1768
William Fronesdale ~ C4 SE 1764
Samuel Fulton ~ B6 SW 1787, C4 NE 1783, C6 SW 1789
Christian Funkhauser ~ D6 NW 1750

G
Nathaniel Gadberry ~ A2 SW 1784
Robert Galbraith ~ F4 NW 1793
James Gamble ~ B3 SE 1756, B4 SE 1759, B4 NW 1759
Robert Gamble ~ B3 SE 1759, B4 SE 1759
Israel Gant ~ E2 NW 1753
Zebulon Gant ~ E2 NW 1753, E2 SE 1753
Barzilla Gardner ~ E3 NW 1784
BARZILLA GARDNER ORDINARY ~ E3 NW 1784
Isaac Gardner ~ E3 NW 1787
Silvanus Gardner ~ C2 NE 1786, E2 NE 1789
Stephen Gardner ~ E3 SW 1780
Thomas Gardner ~ C1 SE 1798
William Gardner ~ C1 SE 1799, E2 NE 1781
Boston Garinger ~ C6 SW 1782
Thomas Garner ~ B5 SW 1783, B5 SE 1784, C6 NW 1787
Robert Gavin ~ B5 SE 1768
Andrew Geringer ~ D4 NE 1796
Andrew Gibson ~ D5 SE 1791, D6 NE 1795
Jonathan Gifford ~ D2 SE 1787
William Gilcres (Gilchrist) ~ B4 SE 1762, Nottingham Tract #17
Henry Giles/Ghiles ~ D6 NE 1786
David Gillam/Gilliam ~ B6 NE 1791
Edward Gillem/Gilliam ~ B6 NE 1783
James Gilliland ~ F1 NE 1790
John Gillespie ~ D4 SW 1780, F3 NE 1782
Nicholas Gist ~ C6 NE 1789
GLADE TAVERN ~ F4 SW 1770
Crisley Glass/Gless ~ F6 NW 1750
George Glass/Gless ~ F6 NW 1773
Philip Glass/Gless ~ F6 NE 1750
Powell Glass/Gless ~ F6 NW 1773, F6 NE 1802
Goble – see also Coble
Anthony Goble ~ F5 NE 1772
John Coble ~ E5 SE 1772
James Golden ~ D2 NW 1780
John Jacob Goodner ~ C6 SE 1778, C6 SE 1784
Mary Goodner ~ C5 NE 1788, D6 NW 1788
James Gordon ~ E1 NE 1780
Moses Gordy ~ B5 SW 1796
Ralph Gorrell ~ D3 NE 1780, D4 SE 1768, D4 SW 1778, D6 NW 1764, E4 NW 1783
Thomas Gorset ~ F3 SE 1779
Thomas Gossett ~ F1 NW 1787
John Gowdy ~ B4 SW 1786
Robert Gowdy ~ B4 SW 1786
William Gowdy ~ B4 SW 1778
Solomon Grace ~ F6 SW 1790
GRACE METHODIST CHURCH ~ F6 SW 1800
James Graham ~ E4 NE 1766
Alexander Gray ~ B6 SW 1780, D4 NE 1795
Alexander Gray, Jr. ~ B6 SW 1799
Isaac Gray ~ C4 SE 1795
James Gray ~ D1 SE 1786
Joseph Gray ~ C4 SE 1795
Levin Gray ~ B5 SW 1791
Thomas Gray ~ C4 SE 1795
William Gray ~ D1 NE 1779, C4 SE 1795
Robert Grear/Greer ~ F3 SW 1771
Henry Gree(n?) ~ F6 NW 1793
Robert Green ~ E3 NW 1787
Isaac Greeson ~ E6 NE 1760
Jacob Greeson ~ E6 NE 1760
John Greeson ~ E5 NE 1761
Joseph Grunway ~ D5 NE 1784
(1ST) GUILFORD COURT (Robert Lindsay’s property) ~ D1 SE 1771
GUILFORD COURTHOUSE ~ C3 NE (location of courthouse in 1781)
Isaac Gullett ~ E4 NW 1794
Joshua Gullett ~ E5 NW 1794

H
William Hailie (Hailey, Halley, Hayley?) ~ C3 SE 1770
John Haley ~ E2 SW 1779
Patrick Haley ~ E2 SW 1780
HALEY’S ~ E2 SW
Andrew Hall ~ A6 SW 1783
John Hall ~ D4 SW 1766, D5 NW 1766
William Hall ~ D1 NE 1759, E1 NE 1759
John Hallum ~ B3 NE 1762, B6 SW 1767
William Hallum ~ B4 NE 1755, B4 NW 1760
Philip Ham ~ D2 SW 1768
PHILIP HAM MILL ~ F3 SW 1767 – on Deep River
George Hamilton ~ C5 NE 1756, C5 SW 1756
James Hamilton ~ D3 NW 1777 (x2), D5 SE 1783, D6 NW 1784 (Hambleton), D6 SE 1783
John Hamilton ~ D2 NE 1777, E2 SE 1779
JOHN HAMILTON MILL ~ B3 SW 1788 – Brush Creek off Reedy Fork
Matthew Hamilton ~ F6 SW 1787
Thomas Hamilton ~ C5 SW 1767, C6 SW 1778, (Hambleton) D6 NW 1782
William Hamilton ~ C5 NW 1767
John Hanby ~ F1 NW 1757
John Hanna ~ E5 NW 1761
Robert Hanna ~ E5 NW 1772, E6 SE 1772
Roddy Hanna ~ E5 NW 178_
HANNA MILL ~ E5 NW 1770 – on Beaver Dam Creek
Andrew Hanner ~ B1 NE 1780 (2 grants)
Joshua Hanner ~ B1 NE 1780
Charles Harden ~ F4 NE 1778
John Harper ~ C6 NE 1778
Thomas Harper ~ E1 SE 1782
JAMES HARRIS MILL ~ F3 SW 1767
John Harris ~ B4 NW 1762
Robert Harris ~ A3 SE 1754, A4 SW 1764
Obediah Harris ~ D2 SW 1767
O. HARRIS MILL ~ D2 SW 1768 – on Wolf Run Creek
O. B. HARRIS MILL ~ D2 SW (no date) – on West Fork of Deep River
John Harry ~ D2 SW 1753
Henry Hart ~ B5 SE 1784
William Hart ~ B6 NE 1789
Samuel Hartgrove ~ C3 NW 1766, D1 SE 1778
William Harvey ~ F2 SE 1761
Robert Hatrick ~ F5 NW 1787
John Hawkins ~ E5 SE 1772, F4 NE 1772, F5 NE 1772
Richard Haworth ~ C2 NE 1769, F2 NW 1769
Stephen Haworth ~ E2 SE 1759
HAW RIVER BAPTIST MEETING ~ A3 SE 1784
Micajah Haworth ~ F1 NE 1786
Richard Haworth ~ C2 NE 1769, F2 SW 1769
Stephen Haworth ~ E2 SE 1759
James Hays/Hayes ~ B3 NW 1778
Patrick Hays/Hayes ~ A1 SE 1760, A1 SE 1780
Thomas Hayes ~ B6 SE 1789
Jacob Heath ~ B6 SW 1785
Smith Heath ~ B6 SW 1790
Thomas Henderson ~ C4 NW 1780, E2 SE 1779
James Hendricks/Hendrix ~ E4 NE 1774
John Hewes (Hughes?) ~ C6, SW 1785, D2 SW 1785
Joseph Hewes (Hughes?) ~ C6 SW 1785
Josiah Hewes (Hughes?) ~ C6 NW 1789
Christopher Hiett/Hiatt ~ C3 NE 1761, C3 SE 1765
George Hiett/Hiatt ~ D3 NW 1761, E2 NW 1760
John Hiatt ~ E2 NW 1757
JOHN HIATT, SR., MILL ~ E2 NW 1757 – on West Fork of Deep River
John Hiatt, Jr. ~ E2 NW 1760
Joseph Hiatt ~ E2 NW 1760
William Hiatt ~ D1 NE 1757
John Highnets/Hignut ~ E3 NE 1794, E3 SE 1789
Peter Hilton ~ E3 SW 1785
William Hindman ~ D4 NW 1772
Joseph Hitchcock ~ E1 SE 1794
William Hitchcock ~ E1 SE 1794
George Hodgens/Hodgins ~ F3 SE 1753
Robert Hodgin ~ F2 NE 1768
Anthony Hoggat ~ D2 SE 1755
Phillip Hoggatt/Hoggett ~ F2 NW 1755, F1 NE 1755
David Hoggatt ~ E2 SE 1799
John Hoggatt ~ F4 SE 1771
Joseph Hoggatt ~ F2 NW 1763, F2 NW 1783, F4 SE 1771
Philip Hoggatt ~ F2 NW 1755
William Hoggatt/Hoggett ~ F4 SW 1759
William Hoggatt Jr ~ F4 SE 1771
John Holaday ~ A2 SE 1782
Edward Holland ~ D4 NW 1778
Gustavis Holland ~ D4 NE 1794
James Holland ~ D4 NW 1794
Laban Holland ~ E5 SW 1785
Thomas Holland ~ D4 NE 1793
William Holland ~ E3 NE 1795
Isaac Holton ~ F2 NE 1780
Lewis Holton ~ F4 NE 1774
David Hopkins ~ D5 NE 1782
John Horney ~ E1 NE 1787, E2 NW 1787, E2 NE 1787
William Horney ~ E1 NE 1787
Joseph Hoskins ~ C3 NE 1778
John Hough ~ E1 NE 1778
William Hough ~ E1 NE 1780
Jonathan Howell ~ E2 SE 1787, E2 SE 1794
Seth Huddleston ~ E2 NE 1788
Hughes ~ see Hewes
Abner Hunt ~ C3 SW 1759
Asa Hunt ~ D3 SW 1782
Eleazar Hunt ~ C3 SW 1759, D3 SW 1773
Isaiah Hunt ~ C2 SW 1782
Jacob Hunt ~ C2 SE 1784
James Hunt ~ A3 SW 1785
John Hunt ~ C2 SE 1786, D2 SW 1797
Nathan Hunt ~ F2 SW 1799
Thomas Hunt ~ C3 SW 1753
James Hunter ~ F5 SE 1765, F5 SW 1789
Mary Hunter ~ F5 SE 1783
Herman Husbands ~ B3 NE 1764, B3 SE 1758, E4 NE 1757, F5 SW 1754, F5 SW 1762
John Hussey ~ D2 SE 1771
Stephen Hussey ~ C1 SW 1797
Thomas Hussey ~ E2 NE 1771
John Huston ~ E4 NE 1783

I
Joseph Iddings ~ E2 NE 1784, F3 NW 1784
George Ingle ~ D6 SW 1783, D6 SE 1783, E5 SE 1783
GEORGE INGLE MILL ~ D6 SW 1783 – on Alamance Creek
Peter Ingold ~ E6 NE 1755, F6 NW 1782
Christian Isley ~ D6 NW 1774, E5 SE 1784, F6 NW 1774
Ludovick Isley, Sr. ~ D6 NW 1773
Puntrick Isley ~ D6 NW 1762

J
Andrew Jackson ~ C6 NE 1784
Joseph Jackson ~ A3 SE 1789
William Jackson ~ B4 SE 1772, C4 SE 1772, C6 NE 1782
Emmanuel James ~ C6 NE 1792
William James ~ B2 NW 1756, B2 NE 1754
JAMESTOWN ~ E2 SE
William Jarrell ~ E3 NW 1783
William Fitz Gerrall (Jarrell) ~ D5 SW 1789
Edmund Jean ~ B1 NE 1784
Casandra Jenkins ~ E4 SE 1783
David Jenkins ~ F2 NE 1762
Hur Jenkins ~ F2 NE 1771
Thomas Jenkins ~ F2 NE 1770
Caleb Jessop ~ C3 SW 1772, D3 NW 1772
Joseph Jessop ~ C2 SE 1771
Thomas Jessop ~ C3 NW 1769, C3 SW 1768, C3 SW 1770, C3 SE 1774, E2 NE 1771
Timothy Jessop ~ C3 SW 1771
John Job/Jobe ~ D5 SE 1778, D6 NW 1778
James Johnson ~ D2 SE 1771, D3 NW 1757
Jesse Johnson ~ D2 SE 1763
John Johnson ~ D2 SW 1767
Tarleton Johnson ~ F1 NE 1787
Jeremiah Johnston ~ D3 NE 1782
John Johnston ~ C6 SW 1767
Alan Jones ~ B3 NW 1770
Evan Jones ~ B3 NW 1779
Isaac Jones ~ F4 NW 1761, F4 NW 1769
Thomas Jones ~ F6 SW 17__
William Jones ~ B3 NW 1754
George Jordan/Jurdan ~ B4 NW 1753
James Julegrave ~ D3 SW 1787
Peter Julian ~ F6 SE 1761

K
Andrew Karnacken (see also Carnachen) ~ B4 NW 1780
John Kemble/Kimble ~ C3 NW 1782
KENNETT QUAKER MEETING ~ F2 NE 1798
Jacob Kernut ~ E4 NW 1787
David Kerr ~ D4 SW 1759, D4 SW 1778, D5 NW 1762, F5 NW 1784
Nathaniel Kerr ~ F3 SW 1765
William Kerr ~ D5 SE 1778
Daniel Kersey ~ F2 NW 1787
Eleazor Kersey ~ F2 NW 1787
William Killingsworth ~ B4 SW 1797
John Kimbolee ~ B2 SE 1782
Jeremiah Kimbrough ~ F6 SE 1795
Marmaduke Kimbrough ~ E5 NW 1757
Phillip Kime ~ F6 NE 1789
George King ~ D2 NW 1779, D3 SW 1779
Peter King ~ B3 SW 1752
Peter King, Jr. ~ B3 NW 1754
PETER KING MILL ~ B3 SW 1752 – Brush Creek off Reedy Fork
Elisha Kirkman ~ E3 SE 1781
George Kirkman ~ D5 NW 1785, F4 SE 1796
Henry Kirkman ~ D5 SW 1787
James Kirkman ~ D5 SW 1787
Abel Knight ~ D2 SE 1759
James Knott ~ A1 SE 1783, A1 SE 1797
John Knotts/Notts ~ E6 NE 1772
Justain Knott ~ A1 SE 1790
George Koons ~ F1 SE 1791

L
Adam Lackey ~ D4 SE 1756 – Nottingham Tract #1
Josiah Lamb ~ F4 NW 1772
Robert Lamb ~ D2 SE 1756, E2 NE 1756
Samuel Lamb ~ E2 NE 1780
Thomas Lamb ~ F3 NE 1760
William Landreth ~ D5 NE 1778
Thomas Landwith (Landreth?) ~ D5 SE 1779, D6 SW 1778
William Lane ~ F1 NE 1789
John Larkins ~ B6 SW 1780
William Lean ~ D2 SE 1789
James Leasy ~ A2 SE 1783
John Ledford ~ D1 SE 1778
James Leeper ~ B2 NE 1779
William Lemmond ~ A2 SE 1785
George Leinbarger ~ F6 NW 1772
Jacob Leinbarger ~ F6 NW 1763
Nicholas Leinbarger ~ F6 NW 1773
Joseph Leonard ~ F3 NW 1796
Isham Lett ~ D4 NE 1784
James Lett, Jr. ~ D4 NE 1782, F5 NE 1782
David Lewis ~ E3 SE 1760
Jacob Lewis ~ E3 SE 1774
Joab Lewis ~ F3 NW 1798
John Lewis ~ E3 SE 1765, F5 NW 1760
Robert Lindsay ~ D1 SE 177? (x2), F6 NW 1763
William Linville ~ A1 SE 1787
Benjamin Loan ~ D5 NW 1755
Samuel Long ~ D4 NW 1778, F5 NE 1778
Tobias Long ~ F5 NE 1778
David Love ~ A4 SE 1763
Samuel Love ~ B4 NW 1764, B4 SE 1764
Thomas Lovelatty ~ A5 SE 1771
Andrew Low ~ D6 NW 1778 (x2)
Conrad Low ~ E6 NE 1787
David Low ~ E6 SE 1750, E6 NE 1758, E6 SE 1763
DAVID LOW’S MILL ~ E6 SE 1755 – on Stinking Quarter Creek
James Low ~ F5 SW 1789
Peter Low ~ E5 NE 1760, E6 NW 1760
Samuel Low ~ E6 NE 1762
Thomas Low ~ E6 SE 1763, F6 NW 1779
LOW’S CHURCH ~ E6 SE 1771
LOW’S TOWN ~ E6 SE (no date)
Caleb Lowder ~ F3 NW 1796
John Lowder ~ E3 SW 1786
LOWER REEDY FORK MEETING ~ C3 NW 1793
John Lowery ~ B1 SE 1778
Adam Lowman ~ B5 NE 1789, B6 SW 1778
Adam Lowman, Jr. ~ B5 NE 1798
Adam Lowrance ~ D6 NW 1789, E5 NE 1761
William Lowrance ~ D5 SE 1761
Jacob Lowras/Lowrance ~ B6 SE 1788
John Lowrence ~ F5 NW 1761
Peter Lowrence ~ E5 SE 1761
Hugh Lynch ~ B6 NW 1783
John Lynch ~ D2 NE 1795
James Lyne ~ E6 NW 1786, E6 NE 1786

continued on this page: Hughes Map Index, M to Z