Hughes Map Index Guilford M-Z

Early Landowners of Current Guilford Area

continued from: Hughes Map Index A to L

These names are on the Guilford Early Landowners Map prepared by Fred Hughes and sold by Guilford County Genealogical Society). Items in capital letters are landmarks. Listings under the same name do not mean that all those tracts of land were owned by the same person. They could have been owned by two or more different men going by the same name.  Remember that spellings may vary. This list shows you which names can be found on the map, and the key tells you where.  The grid runs 1 to 6 west to east and A to F north to south.  This is a sample of what the map will show you:

Guilford County was formed from Rowan and Orange counties in 1771. The western 2/3 of Old Guilford came from Old Rowan County, and the eastern 1/3 came from Old Orange County. Records prior to 1 April 1771 will be found in Rowan or Orange records. The old Rowan/Orange line runs north to south through the western half of the sections with a “5″ in their code.

Remember that the use of “Sr” and “Jr” had different meanings two hundred years ago. “Jr” was a younger man in the same court’s jurisdiction by the same name. It did not imply a familial relationship with a man who had the same name and was labeled “Sr” — although that could be the case. Also, the same man could be called “Jr” one year and “Sr” a few years later because of the arrival or departure or death of another man in the same county.

Guilford County Landowners with date and map key:

Nottingham Tract
Granville Grant
McCulloh Grant
North Carolina state grant
Others are purchases or grants or inheritance

Mc
James McAdow/McAdoo ~ D4 SE 1782, E4 NE 1782
John McAdow/McAdoo ~ E4 NE 1756
John McDonald (McAdow) ~ C5 SE 1761
John McBride ~ D5 SW 1783, E5 SW 1782
Hance McCain ~ B4 SW 1788
Hugh McCaleb ~ B1 NE 1782 (crosses Guilford/Forsyth line)
Nathaniel McCammey ~ B3 NE 1794
John McCarrell/McCarroll ~ D5 SE 1782
Lamas McCarty (McCarthy?) ~ E3 NW 1784
John McClintock, Sr. ~ B6 SW 1782
John McClintock ~ C4 NE 1753
John McClintock, Jr. ~ B6 NW 1785
Robert McClintock ~ B6 NW 1797
William McClintock ~ B6 NW 1797, C4 NE 1797
John MacClure ~ F1 NE 1780
Barney McCollum ~ E4 SW 1785
Jesse McCombs ~ D6 SW 1782
James McComb ~ D6 SW 1778
John McConnell ~ A4 SE 1752(x2)
Samuel McCrackin ~ B2 SW 1778
Hannah McCrory ~ B3 NW 1778
James McCuiston, Sr. ~ C4 NE 1759
James McCuiston ~ B3 SW 1762, B4 SW 1759
James McCuiston, Jr. ~ B4 SW 1765
Jane McCuiston ~ D2 NE 1760 – Nottingham Tract #23
John McCuiston ~ B4 SE 1769, C4 NE 1769
Robert McCuiston ~ B3 SE 1758, B4 SW 1755
Thomas McCuiston ~ C3 SE 1758 – Nottingham Tract #12, & C3 SE 1758 – Nottingham Tract #28
Thomas McCullock ~ F6 NE 1772
John McCurry ~ C2 SW 1787, E1 NE 1782
John McDaniel ~ D3 SE 1762, D4 SE 1761
John McDaniel, Jr. ~ D3 SE 1772, D4 SE 1772
Samuel McDill ~ D5 SE 1779, D6 NE 1786, E5 NE 1786
John McDonald (McAdow) ~ C5 SE 1761
John McDonnell ~ D5 NW 1756
Daniel McFetridge ~ E2 SW 1792
Samuel McFetridge ~ E1 NE 1795
Andrew McGee ~ F5 NW 1780 (x2)
John McGee ~ E4 SE 1766, F4 NE 1766
John McGee ~ F5 NW 1767
Patrick McGibboney ~ B6 NW 1785
Edward McGlamery ~ C5 NE 1780
John McGowin/McGowen ~ E5 NW 1756
Archibald McIntire ~ B3 NW 1778
Robert McKemic ~ B3 NW 1778
Robert McKenzies ~ A3 SE 1779
Daniel McKinley/McKindley ~ C6 NE 1786, C6 SE 1786
Robert McKinnie/McKinney ~ B3 NE 1779
Alexander McKnight ~ C3 SE 1764
John McKnight ~ C4 SW 1758 – Nottingham Tract #6, C5 NE 1759
Robert McKnight ~ C4 SW 1771, D3 NE 1765
William McKnight ~ C4 SW 1771
John McLean ~ D6 SE 1779
Joseph McLean ~ D5 NE 1782
Moses McLean ~ D4 NW 1778
John MacClure ~ F1 NE 1780
Alexander McMichael ~ B3 NE 1789, C3 SE 1780
Archibald McMichael ~ B2 SW 1780
James McMurray ~ C3 NW 1778
Francis McNair(y)/McNerry ~ B4 SW 1772, C3 NE 1762
James McPike ~ E4 NW 1785

M
John Mackey ~ A2 SW 1780
David Macy ~ C2 NW 1772, C3 NW 1772, C3 NW 1774, C3 NE 1778, D3 SW 1773
ENOCH MACY MILL ~ D3 SW 1782 – on a branch of South Buffalo Creek
Joseph Manakee ~ A2 SW 1784
George Manlove ~ E2 SW 1786
Aaron Manship ~ D5 SE 1784
Robert Marley ~ B6 SW 1783
John Maroney ~ D6 NW 1786
William Maroney ~ C6 SW 1786
Alexander Martin ~ C4 NW 1780
George Martin ~ A4 SE 1787
James Martin ~ A3 SE 1779, E3 NW 1789
John Martin ~ E3 NW 1792
William Martin ~ A3 SW 1756
Abraham Mason ~ D1 NE 1787
Michael Mason ~ D3 NW 1786
Job Massey ~ D3 NW 1789
William Mateer ~ B5 NE 1783
Daniel Mathis ~ E2 NW 1757
James Matthews ~ C5 SE 1762, E4 NE 1761
Oliver Matthews ~ C3 NE 1763, C3 SW 1763
Walter Matthews ~ E5 SW 1756
William Matthews ~ C3 NE 1759, C3 SE 1759, D4 SE 1764, D5 NW 1764
Francis Maxwell ~ C6 SW 1778
John Maxwell ~ B5 SW 1778, C6 NE 1778
Robert Maxwell ~ A4 SE 1795
David May ~ E6 SE 1762
Daniel May, Sr. ~ D6 SE 1785
Daniel May ~ D6 SE 1785
George May ~ E6 SE 1794
Alexander Mebane ~ E4 SE 1754
William Mebane ~ C5 SW 1759, D3 SE 1753, E5 NW 1759
Charles Mederis ~ B1 NE 1782
Massey C. Medeares ~ B1 SE 1773
Oliver Mederis ~ B1 SE 1780
John Meek ~ A3 SE 1783
MENDENHALL MILL ~ E2 SW 1762
Aaron Mendenhall ~ C2 NE 1780
ELISHA MENDENHALL MILL ~ F3 SE 1782 – on Deep River
George Mendenhall ~ E2 SE 1787
James Mendenhall ~ E2 SW 1762, F1 NE 1762
John Mendenhall ~ D2 NW 1765, D2 SE 1767, F3 NW 1771
Mordecai Mendenhall ~ C2 NE 1755, F1 SE 1752, F2 SW 1761
Mordecai Mendenhall, Sr ~ C2 NE 1772
Moses Mendenhall ~ D2 NW 1771, D2 SW 1771, F1 SE 1767
Nathan Mendenhall ~ C1 SE 1779
Stephen Mendenhall ~ C1 SE 1772, F1 NE 1761
Thomas Mendenhall ~ F1 SE 1767
Benjamin Merrill ~ F1 NE 1788
METHODIST CHURCH ~ B2 NE 1797
Valentine Mileham/Milam ~ B4 SE 1794
Walter Mileham/Milam ~ B3 SE 1787
Joseph Miller ~ C1 SE 1767, E1 NE 1767
Edward Millis ~ E3 SE 1783
James Millis ~ E3 SE 1796
Amos Mills ~ D2 SE 1762
Henry Mills ~ D2 SE 1761
Hur Mills ~ D2 SE 1759
John Mills ~ D2 SW 1754, F3 SW 1761, F4 SW 1765
Micajah Mills ~ D2 NE 1760
Rebecca Mills ~ D2 SW 1761
Reuben Mills ~ D2 NW 1775
Thomas Mills ~ D2 NE 1759
Adam Mitchell ~ C4 SW 1753 – Nottingham Tract #7, C4 NW 1784
Henry Mitchell ~ B4 SW 1778
Robert Mitchell ~ B6 SE 1760, C3 NE 1763, C4 NW 1762, D4 SE 1771
William Montgomery ~ C6 SW 1778 (x2), F3 SW 1780
Alex Moody ~ F5 NE 1778
Richard Moon ~ C2 NE 1762
Simon Moon ~ C2 NE 1772
Cam. Moore ~ C1 NE 1799
James Moore ~ A1 SE 1784
John Moore ~ A1 SE 1782
Risdon Moore ~ D1 NE 1780, E2 SE 1791
Robert Moore ~ A1 SE 1784
Smith Moore ~ A3 SE 1786, F3 SW 1791, F3 SE 1792, F6 NW 1792
Thomas Moore ~ A3 SE 1785, B4 NW 1785
William Moore ~ B4 NE 1780, D5 SE 1780, D5 NE 1765, F1 SE 1778
Thomas Moreland ~ B3 NE 1789
Thomas Morgan ~ E5 NW 1778, E5 NE 1778
William Morgan ~ D2 SW 1767
Robert Morrow ~ D6 SW 1779 (x2), E5 NE 1790
William Mortimer ~ B2 NE (no date or symbol about type of deed)
Abraham Mucklehatton ~ C4 SE 1774
Patrick Mullen ~ E3 SE 1782
James Murphy ~ D2 NW 1756
James Murray ~ F5 SW 1754

N
John Nation ~ F5 SW 1758, F3 NE 1761
James Neeley ~ E4 SE 1787
Robert Neeley ~ E4 SE 1787
George Nees(e) ~ D6 SE 1773, D6 SE 1789
Alexander Nelson ~ A2 SW 1780, B2 NW 1780, B3 SW 1787
David Nelson ~ C5 SW 1758, E4 NW 1758
George Nelson ~ B2 SE 1780
James Nelson ~ B6 SW 1788
John Nelson ~ A1 SE undated, B2 SE 1788, B6 SW 1788, F4 NE 1779
Moses Nelson ~ C6 SW 1762
Samuel Nelson ~ D4 SW 1765
William Nelson ~ B6 SW 1780
Daniel Netheress ~ E4 SW 1778
NEW GARDEN QUAKER MEETING ~ D3 NW 1751
Isaac Newman ~ F3 NW 1787
John Newman ~ E3 SW 1787
Jonathan Newman ~ E3 SW 1796
Elisha Nicholson ~ D4 NW 1788
John Nicks/Nix ~ C4 SE 1753 – Nottingham Tract #9, C4 SW 1760
NIX’S MUSTER GROUND ~ C4 SW (no date, but before Rev. War)

O
John Odeneal (O’Neal?) ~ B5 NW 1778, B5 NE 1779, B6 NW 1779
Hercules Odle ~ F4 NW 1765
William Ogburn ~ A2 SE 1798
WILLIAM OGBURN METHODIST ~ A2 SE 1804
OLD SCHOOL ~ B6 SE 1781, D5 NE 1778
James Oliphant ~ B1 SE 1783, B2 NW 1778
James O’Neal ~ F6 NE 1780, F6 SE 1795
John Oar/Orr ~ A1 SE 1778, B1 SE 1780
William Orr ~ D3 NE 1780
Richardson Owen ~ F2 SE 1775
Abijal Ozburn ~ F3 SW 1793
Daniel Ozburn ~ F3 NE 1787
John Ozburn ~ F3 NW 1756
Joseph Ozburn ~ B3 SW 1756
Samuel Ozburn ~ F3 SE 1758
William Ozburn ~ F3 SE 1762, F3 NE 1788
John Ozea/Ozear ~ B6 SW 1779, C6 NW 1787
Richard Ozment ~ E3 SW 1788, F3 NE 1786

P
Paisley ~ see Peasley listings
Jesse Parker ~ B5 SW 1779
Jonathan Parker ~ F3 SW 1789, D5 NW 1789
William Parkhill ~ D5 NE 1790
George Parks ~ C4 SE 1778
Arthur Parr ~ B4 NW 1762
Samuel Parres (Perry?) ~ C1 NE 1784
George Parsons ~ F3 SW 1780
James Parsons ~ F3 SW 1793
Michael Patterson ~ D6 SW 1783, E5 SE 1787, E6 NW 1786
John Payne ~ C3 SW 1766 (x2)
Robert Payne ~ C3 SW 1765
Stephen Payne ~ E2 SE 1782
Joseph Peace ~ F1 NE 1791
Silas Peace ~ F1 NE 1797
David Pearce ~ F3 NE 1793
George Pearch ~ A2 SE 1780
John Peasley/Paisley ~ D5 SW 1778, D5 SW 1781, D6 SE 1781
Robert Peasley/Paisley ~ D5 SW 1784, D6 SE 1784
PEASLEY MUSTER GROUND ~ D5 SW (no date)
Nathan Peebles ~ B2 NE 1779
David Peeples ~ A2 SE 1778
Hubbard Peeples ~ A4 SE 1780 (x2)
Martin Pegg ~ D1 NE 1786
Valentine Pegg ~ D2 NW 1784
Levi Pennington ~ D1 NE 1764
Levi Pennington, Jr. ~ D2 NW 1762
James Perdew, Sr. ~ B6 SW 1798
Isaac Perkins ~ C2 NE 1798
Joseph Perkins ~ C2 NE 1784 (x2)
Joseph Perkins, Jr. ~ C2 NE 1787
Peter Perkins ~ B6 SE 1784
Isaac Perriman ~ B3 NW 1779
Ebenezer Perry ~ C1 NE 1787
John Perry ~ B1 SE 1790, C1 NE 1787
Richard Perry ~ C1 NE 1787
William Perry ~ B1 SE 1783, B2 SE 1759, C1 NE 1785, C1 NE 1787
Thomas Person ~ B1 SE 1772
Samuel Pharies (Farris/Ferris?) ~ C6 NW 1782
John Philipy ~ E5 SE 1796
Benjamin Phillips ~ B6 NW 1780
John Phips ~ E5 SE 1762
SARAH PIDGEON MILL ~ F2 NE 1786 – at Millstone Creek fork off Richland Creek
Benjamin Piggott ~ F6 SE 1758
Nathan Pike ~ C6 SW 1774
PLEASANT GARDEN METHODIST ~ F4 NE 1792
William Plunkett ~ F6 NE 1774
Charles Pope ~ E3 NE 1784
George Pope ~ F4 NW 1784
Hugh Porter ~ C6 NW 1762
Rice Porter ~ D4 NE 1770
Abraham Potter ~ A1 SE 177?
Joseph Potter ~ A1 SE 1774
Abraham Powell ~ F4 SW 1770
John Powell ~ F4 SW 1768
Thomas Powell ~ F4 NW 1762
James Pritchard ~ C5 SW 1765
Joseph Pritchard ~ E4 SW 1782
Nicholas Puntrick ~ D6 NW 1763
John Pyatt, Heirs ~ A2 SW 1778

Q
William Quail ~ E4 SE 1773
QUAKER ROAD ~ F6 NE

R
William Radford ~ A2 SW 1783
George Rankin ~ C2 SE 1755
Lydia Rankin ~ C4 SW 1761
Robert Rankin ~ D4 NW 1758 – Nottingham Tract #8, C4 SW 1772, C5 SE 1758
William Rankin ~ D4 NW 1772
William Raper ~ E1 NE 1779
George Rayle ~ B3 SW 1787
James Reagan ~ A1 SE 1783
William Reaper ~ D1 SE 1765
Thomas Reece ~ F3 NW 1780
James Reeves/Reaves ~ A4 SW 1767, B2 NE 1767
William Reeves ~ A4 SW 1781, A4 SW 1781
Reitzell – see Weitzel
David Reynolds ~ F4 NW 1755
William Reynolds ~ E4 SW 1753, F3 SE 1765
John Rhodes ~ A3 SE 1756
Phillip Rhodes ~ B6 SE 1787
John Rich ~ E1 SE 1797
RICHLAND CHURCH ~ F6 SE 1760 (current church is just south of Guilford/Randolph line)
Jonas Ricks ~ F1 NE 1793
Thomas Ridge ~ F1 NE 1752
James Riggins ~ A1 SE 1783
Bryan Roark ~ E4 SE 1762
Hugh Roberson ~ C6 NW 1778
William Robertson ~ B3 NE 1767
John Robinson ~ B3 SW 1761
Nicholas Robinson ~ B2 NE 1756
William Robinson ~ B3 SW 1770, C4 NW 1758, C4 NW 1771
George Rolands ~ A5 SE 1771
William Rose ~ F6 SE 1780
Henry Ross ~ B3 SE 1778, C3 NE 1774, C4 SW 1774
James Ross ~ C4 NW 1774
John Ross ~ B5 NE 1782
John Rudduck ~ F2 SW 1761
William Rudduck ~ F1 SE 1787
Andrew Rudolph ~ E5 SE 1763
Dudley Runalds (Reynolds?) ~ C2 NE 1757
David Russell ~ D5 SW 1778, D5 SE 1778
James Russell ~ D3 SE 1752
Robert Russell ~ B4 SE 1778
Timothy Russell ~ C3 NE 1775
William Russell ~ B4 SE 1784, E4 SE 1798
Thomas Rutledge ~ B3 SW 1754
Edward Ryan ~ D5 NE 1765

S
JOEL SANDER’S MILL ~ D2 SW 1785 – on East Fork of Deep River
Hezekiah Sanders (Saunders) ~ D2 SE 1764, D2 SE 1769, D3 SE 1769
SANDY SPRINGS QUAKER ~ D3 SW 1799
John Saunders ~ D2 SE 1767
Thomas Saxton ~ B6 SW 1780
Joseph Scarce ~ F2 NW 1791
SCHOOL ~ B1 SE 1780
John Schoolfield ~ D4 NE 1799
SCHOOLHOUSE ~ D1 SW (no date)
Robert Scott ~ B6 NW 1787
Samuel Scott ~ C4 NW 1753 – Nottingham Tract #14, D3 NE 1753
Thomas Scott ~ B6 NW 1778
William Scott ~ D3 NE 1772
Phillip Sellers ~ E6 SE 1765
Benjamin Serman ~ F5 NW 1792
William Shannon ~ F4 NE 1787
Edward Sharp ~ F3 SW 1772
Michael Shatterling ~ E6 SW 1779
William Shaver ~ E5 SE 1775
William Shaver, Jr. ~ E6 NE 1793
Hugh Shaw ~ D5 NE 1778, D6 SW 1778
Robert Shaw ~ E5 NE 1786
Samuel Shaw ~ D5 NE 1778
William Shaw ~ E5 NW 177_, E6 SW 1778
Jacob (Daniel) Shearer ~ D6 NW 1778, D6 NW 1789
Hugh Shearwood ~ F4 NE 1796
Abraham Shelley ~ B6 SW 1780
Adam Shelly ~ B6 NW 1782
James Shelley ~ E2 NE 1781
Jeremiah Shelley ~ E2 SW 1783
John Shelley ~ E2 SW 1791
John Shelley Jr ~ E2 SW 1791
Peter Shelley ~ B6 NW 1784
William Sheppard ~ D1 NE 1754
SHEPPARD’S ORDINARY ~ D1 NE
Conrod Shoemaker ~ C6 SE 1768
Jacob Shoemaker ~ C6 SE 1780
Susannah Shoemaker ~ C6 SE 1787
Moses Short ~ C5 NW 1758
Henry Sigfret ~ D3 NW 1764
Philip Sihen ~ F6 NW 1790
Thomas Simmons/Cimmons ~ F5 NW 1787
Richard Simpson ~ A4 SW 1764, B4 NW 1764
Richard Simpson, Jr. ~ B4 NW 1793
Thomas Simpson ~ B4 NW 1779
SIMPSON’S METHODIST CHURCH ~ B4 NW 1791
Ambrose Joshua Smith ~ F4 SW 1754
Andrew Smith ~ C6 NE 1778
Christopher Smith ~ F4 NW 1758
Frederick Smith ~ F5 SE 1790
John Smith ~ D6 NW 1780
Robert Smith ~ D4 SW 1772
Samuel Smith ~ C5 SE 1780
William Smith ~ B5 SE 1771, B6 SE 1778, F5 NE 1771
Adam Soots/Suits/Sutz ~ D6 SW 1791
Jacob Soots/Suits/Sutz ~ D6 SW 1787
John Southerland ~ B1 NE 1782
Edward Southwell ~ A4 SW 1762(?)
SPRINGFIELD QUAKER ~ F2 NW 1786
John H. Spruce ~ C4 SE 1789
William Spruce ~ C4 SE 1760, C4 SE 1761
William Spurgin ~ F2 NW 1761
Elijah Stack ~ D3 NW 1780, E3 NE 1788
William Stafford ~ C2 SW 1785
Jacob Staley ~ F6 NE 1771
Martin Staley ~ F6 NE 1765
George Stalker ~ D2 NW 1774
Jonathan Stalker ~ D2 NW 1797
STALKER’S SCHOOL ~ D2 NW 1774
John Stanfield ~ F3 NW 1791
William Stanfield ~ F3 NW 1791
ELIJAH STANLEY MILL ~ E2 NE 1777 – on East Fork of Deep River
Joseph Stanley ~ C2 NE 1784, C2 NE 1794, D2 NE 1775
Strangeman Stanley ~ B2 SE 1784
William Stanley ~ E2 SE 1786
Zachariah Stanley ~ E2 NE 1764, F3 NW 1767
William Stanton ~ E2 SE 1780
Gayer Starbuck ~ C3 SW 1773
Paul Starbuck ~ B1 SE 1773
Peter Starbuck ~ B1 NE 1798
Adam Starr ~ D6 SE 1773, D6 SE 1779
Benjamin Starrett ~ C5 SW 1761, D4 SE 1761, E4 NE 1761
James Starrett ~ E3 NE 1773, D4 SE 1773, E4 SE 1773
Thomas Steerman ~ C5 NW 1796
Peter Stephen ~ B2 SE 1783
Evan Stephens ~ D2 NE 1787
John Stephenson ~ E4 NE 1788, F4 NW 1786
Edward Stokes ~ B5 NW 1797
Rebeckah C. Stokes ~ B4 NE 1797
Thomas Stokes ~ C6 NE 1787
John Stone ~ C3 NE 1762, F4 SW 1762
Conrod Strader ~ B6 SW 1779
Henry Strader ~ D6 NE 1763, C6 NE 1798
John Strain ~ A2 SE 1778
Jacob Stricklin ~ C5 SE 1777
William Stringfellow ~ E6 SE 1770
Finley Stuart ~ D6 NW 1778
George Stuart ~ D5 NW 1778, E5 NW 1778
James Stuart ~ B3 NW 1778
Jehu Stuart ~ D2 SW 1774
Sampson Stuart/Stewart ~ D5 SE 1778 (x2)
Samuel Sullivan ~ E4 NW 1786
Felty Summers ~ C6 SE 1790
Jacob Summers ~ D6 SE 1759, B6 SE 1760, D5 SE 1760
Joseph Summers ~ B6 NE 1786
Peter Summers ~ B6 SE 1797, D5 SE 1795, D6 NE 1795
William Summers ~ B5 SE 1778, B6 SE 1787
William Sumner ~ C2 NE 1787
John Sutten/Sutton ~ E1 NE 1780
Jacob Sutz (see Soots also) ~ E5 SE 1787
Bethiah Swaim ~ E3 SW 1787
John Swaim ~ E1 SW 1759
William Swaim ~ E4 SW 1779, F4 SE 1782
John Sweet ~ F2 NW 1785
George Swing ~ E6 SW 1760
Ludwick Swing ~ D6 SE 1763, E6 NE 1763
Matthew Swing ~ E6 NW 1779
Matthias Swing ~ E6 SW 1779, F5 NE 1779
Francis Swisher ~ B5 SW 1782
Jacob Swisher ~ B5 NW 1793
John Swisher ~ C4 SE 1797

T
John Talbot ~ E2 NE 1787
TALBOT FULLING MILL ~ E2 NE 1787
Zepheniah Tate ~ B6 NW 1784
Edward Tatum ~ B3 NW 1787
John Tatum ~ B3 NW 1783
Simeon Taylor ~ C2 NW 1764
Thomas Taylor ~ C2 NW 1774
Abraham Teague ~ E1 SE 1759
Elijah Teague ~ E1 SE 1756
Moses Teague ~ E1 SW 1759
Micajah Terrell ~ D3 NW 1783
Nimrod Terrell ~ E4 SW 1752
William Thacker ~ E1 NE 1765
William Thatcher ~ D2 SW 1769, D2 SE 1769
John Thom ~ E4 SE 1778
THOM’S MILL ~ E4 SE 1770
Lewis Thomas ~ B3 NE 1783
Jennings Thompson ~ E2 NW 1772
Robert Thompson ~ B4 SE 1756 – Nottingham Tract #18, B4 SE 1766,D3 NW 1760 – Nottingham Tract #24, D4 SE 1760
Samuel Thompson ~ B2 SE 1778, B5 SE 1770, B5 SE 1778
Edward Thornbrough (see Samuel Clark – Clark’s will mentions Edward Thornbrough land adjoining)
Martha Thornbrough ~ C2 SE 1797
Henry Thornbrough ~ F2 NW 1761
James Thornbrough ~ C2 SE 1787
Joseph Thornbrough ~ C2 SE 1772
Thomas Thornbrough ~ C2 NE 1761
Walter Thornbrough ~ F2 NW 1757
William Thrasher ~ E4 NW 1783
Jeremiah Tindale ~ B5 NE 1782
Jonas Touchstone ~ C4 SW 1783, D4 NW 1778
John Tomlinson ~ B5 NE 1789
John Tomlinson, Jr. ~ A5 SW 1791
TOUMEY’S TAVERN ~ E1 SE 179_(?)
Dennis Towney ~ F2 SW 1787
TRAVELERS STOP (Quaker) ~ E5 SW (no date)
Edmund Travis ~ B2 NW 1783
William Triplette ~ B4 NW 1773
John Troak ~ C6 NE 1782
John Trollinger ~ C6 NE 1784
Edward Trotter ~ D3 SE 1792
Ephraim Trotter ~ D4 SW 1792
George Trotter ~ E3 NE 1792
Joseph Trotter ~ D3 SE 1792
Josiah Trotter ~ E3 NW 1783
Oldham Trotter ~ D3 SE 1792
TRYON’S ENCAMPMENT ~ F6 NE

U
John Underhill ~ F4 SW 1770
UNION MEETING ~ E3 SW 1798
Allen Unthank ~ C2 SE 1774, C2 SE 1795
John Unthank ~ D2 NE 1761, D2 NE 1769
Joseph Unthank ~ C2 SE 1757, C2 SE 1780, D3 NW 1757
Josiah Unthank ~ C2 SE 1780
UPPER REEDY FORK MEETING ~ C2 NW 1793

W
David Waddell ~ C4 NW 1784
Barnet Waggoner ~ C6 SW 1786
George Waggoner ~ B5 NE 1785
Peter Waggoner ~ D6 NW 1790
James Wall ~ D2 SE 1784
John Wall ~ D2 SE 1784 (x2)
James Warnock ~ B1 NE 1782, B6 SE 1783
Clayburn Watson ~ C1 NE 1796
William Way ~ E2 SW 1792, E3 SW 1783
Ludwig Weanick ~ E5 SE 1790
Abner Weatherly ~ C6 NW 1788
Edward Weatherly ~ B4 SE 1778, C6 NW 1788
Isaac Weatherly ~ D5 SW 1783
John Welborn ~ F4 SE 1778
Joshua Welborn ~ F4 SE 1778
Jesse Wetherly/Weatherly ~ D4 NE 1779
Thomas Webb ~ A5 SW 1797
William Webster ~ D1 SE 1780
Adam Weitzel/Whitesell/Reitzell ~ F6 NE 1789, D6 NE 1795
Henry Weitzel/Whitesell ~ D6 SE 1762, E6 NW 1763, B6 SE 1778
John Weitzel/Whitzell/Whitesell ~ B6 SW 1780
WEITZEL’S MILL ~ B6 SE 1780 – on Reedy Fork Creek
John Welborn ~ F4 SE 1778
Joshua Welborn ~ F4 SE 1778
Watson Wharton ~ D4 NE 1797
James Wheatley ~ C5 NE 1788
Charles Wheeler ~ E4 NW 1792
Hezekiah Wheeler ~ D4 NE 1795
John Wheeler ~ D2 NW 1775, D2 SE 1775
Jonathan Wheeler ~ F1 NE 1792, F1 SE 1792
Manlove Wheeler ~ E2 NE 1792
WHEELER MILL ~ D2 SW 1775 – on East Fork of Deep River
WHITE’S MILL ~ C4 SW 1786 – on North Buffalo Creek
JAMES WHITE MILL ~ E4 NE 1781 – on Birch Creek
John White ~ B3 SE 1778
Jonathan White ~ B4 NW 1760
Thomas White ~ C3 NW 1774, C3 SE 1774
William White ~ B3 SW 1778
Abraham Whiteside ~ B4 SW 1762, B4 SW 1763
John Whitley ~ C2 SE 1782
John Wicker ~ C2 SE 1787
William Wicker ~ B2 NW 1784, B2 SW 1784
Jehu Wickersham ~ E3 SW 1798
Daniel Wicks ~ C6 SW 1792
Isaac Widdows ~ F1 NE 1787
James Wilborn ~ E1 NE 1770
David Wiley ~ E6 SW 1775
Robert Wiley ~ E6 SW 1775
William Wiley ~ A4 SW 1758, D5 NE 1756, D5 SE 1759, D6 SE 1759, F5 NW 1758
Andrew Williams ~ D3 SW 1795, D4 SE 1795
James Williams ~ D6 NE 1786, E6 NW 1786
Mathias Williams ~ E3 SW 1787
Richard Williams ~ D3 NW 1756
William Williams ~ B4 NW 1760, F2 SW 1762, E3 SW 1780
Zacariah Williams ~ B4 NW 1778
Upton Williamson ~ A2 SE 1779
Zachariah Williamson ~ A2 SW 1778, A3 SW 1778
Francis Willis ~ D6 NW 1787
John Willis ~ D6 NW 1786
William Willis ~ D4 NE 1787
Andrew Wilson ~ C4 NE 1782, C4 SE 1782
George Wilson ~ F3 NE 1784
James Wilson/Willson ~ C4 SW 1778
Thomas Wilson ~ F3 SE 1765, F4 SW 1765, F4 NW 1762
William Wilson ~ E6 NW 1787
Thomas Winchester ~ A3 SW 1779
Michael Witt ~ C4 NE 1784
John Witty ~ A3 SE 1783
William Woods ~ B1 NE 1780
John Woodside ~ B2 NW 1780
Uriah Woolman ~ D1 NE 1759, E1 NE 1759
Henry Work ~ A4 SW 1765
Jane Work ~ A4 SW 1795
John Work ~ A4 SE 1771
Margaret Work ~ A4 SW 1795
Francis Worth ~ C2 SE 1787
Job Worth ~ F4 NW 1787
Francis Wright ~ B3 SW 1778, D4 NE 1778
Isaac Wright ~ A2 SE 1780
James Wright ~ B3 SE 1783
John Wright ~ B2 SE 1779, B3 SE 1783, F6 NE 1787
Richard Wright ~ B4 NW 1763
Robert Wright ~ A3 SW 1778, B2 NE 1778, C3 NE 1778
Samuel Wright ~ D2 NW 1785
Jacob Wyrick/Wirick ~ C5 NW 1784
Martin Wyrick/Wirick ~ C5 NW 1785

Y
Francis Young ~ B5 NE 1771
Samuel Young ~ F3 SE 1759

Z
George Zimmerman ~ C6 SE 1765